Directia Judeteana pentru Sport si Tineret TimisMinisterul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului - Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret

Stiri

11, Sep, 2017
Primul succes stagional pentru handbalistii de la Poli

Dupa esecul dureros din ultima secunda de la Calarasi, a venit si timpul primei victorii. Prestația defensivei poliste în primul joc de pe teren propriu a fost decisivă! Au spus-o ambii antrenori la declarațiile de după victoria cu 28-23 a băieților de la SCM Politenica Timișoara contra celor de la HC Vaslui:

”Noi am făcut suficiente greșeli în prima repriză, am fost nevoiți să recuperăm tot timpul, iar consumul de energie a fost mare. Echipa timișoreană a obținut o victorie meritată! Noi nu am avut luciditate pe fazele de atac, unde am pierdut câteva posesii foarte ușor. La fel de adevărat este că am întâlnit o apărare foarte bună, relațiile de joc defensiv sunt foarte bune la Timișoara, astfel că am avut dificultăți”.

Sandu Iacob, antrenor HC Vaslui

”Azi, am meritat, într-adevăr, victoria. Tot timpul ne-am aflat la conducere, am controlat meciul, am fost foarte preciși și puternici în apărare, am mai făcut unele greșeli în atac în prima repriză, dar au fost inerente ținând cont de încordarea noastră după înfrângerea din ultima secundă de la Călărași. În ultimii doi ani, am fost mereu cei mai buni în defensivă, sperăm să continuăm așa și în acest an”.

Pero Milosevic, antrenor SCM Politehnica

SCM Politehnica a condus tot timpul în acest meci, chiar dacă a fost egalată în câteva rânduri, după ce încercase o desprindere la 3 ”lungimi”. Distanțarea și mai clară a venit după mijlocul reprizei a doua, odată cu intervențiile portarului Daskaloski și a încrederii tot mai mari în atac a jucătorilor de pe Bega. La oaspeți, a contat absența lui Gabriel Bujor, descalificat în min 40.

Marcatorii Politehnicii: Marjanovic 5, Orbovic 5, Vuk Milosevic 4, Cîmpan 4, Fenici 3, Hrimiuc 3, Krsto Milosevic 3, Șania 1. La HC Vaslui, Dediu 6, Anton 5 și Alexandru Farcaș 5 sunt principalii marcatori.

Directia Judeteana pentru Sport si Tineret TIMIS (D.J.S.T.) este organizata in baza HG 776/2010 si functioneaza ca serviciu public deconcentrat al Ministerului Tineretului si Sportului, cu personalitate juridica.